Publikacja: 30.11.2017
2 min.Zabezpieczenie urządzeń ogrodniczych przed mrozami
Wiosna, lato i jesień to czas bardzo intensywnych prac w ogrodzie. Nadejście zimy pozwala ogrodnikom na odpoczynek, jednak trzeba się do niego odpowiednio przygotować. W poprzednim artykule informowaliśmy, co zrobić,…
Krysiak.pl
Wiosna, lato i jesień to czas bardzo intensywnych prac w ogrodzie. Nadejście zimy pozwala ogrodnikom na odpoczynek, jednak trzeba się do niego odpowiednio przygotować. W poprzednim artykule informowaliśmy, co zrobić, aby rośliny doniczkowe przetrwały mroźny czas, w tym radzimy, jak zabezpieczyć przed nim urządzenia ogrodnicze.
Czas na przegląd techniczny i naprawy
W czasie zimy sprzęt ogrodniczy nie jest używany. To zatem dobry moment, aby na spokojnie dokonać przeglądu technicznego – kosiarki czy podkaszarki mogą wymagać ostrzenia, wymiany filtrów czy nasmarowania łańcucha prowadnicy. Czasem zdarza się, że niektóre części trzeba wymienić lub naprawić – warto w tym celu skorzystać z usług profesjonalnego serwisu.
Czyszczenie sprzętu przed mrozami
Bardzo ważne jest, aby po sezonie schować do garażu czy piwnicy czysty sprzęt. Pozbądź się z niego resztek trawy, liści czy piasku, przemyj całość kosiarki, piły czy podkaszarki szatką z ciepłą wodą (pamiętając o wcześniejszym odłączeniu sprzętu od źródła energii) i dokładnie osusz. Dzięki temu nie spotka Cię niemiła niespodzianka wiosną.
Zabezpieczenie urządzeń ogrodniczych przed mrozami
Niezwykle ważne jest także odpowiednie ustawienie sprzętu. Wylej paliwo z urządzeń posiadających silnik spalinowy, a następnie umieść ją w pomieszczeniu zabezpieczonym przed wilgocią. Dobrze jest dodatkowo osłonić niebezpieczne elementy, takie jak na przykład ostrza noży. Ustaw nieużywany sprzęt ogrodniczy w takim miejscu, aby nie przeszkadzał w codziennych czynnościach.
Drobne narzędzia ogrodowe
Uwagi wymagają również drobne narzędzia ogrodowe – nożyce do żywopłotu, grabie, łopaty, haczki, motyki. Przede wszystkim należy je oczyścić, dobrym pomysłem jest zanurzenie na jakiś czas we wrzątku z detergentem lub przetarcie szmatką zanurzoną w spirytusie. Dzięki temu pozbędziesz się wszystkich bakterii. Później warto pokryć je środkiem konserwującym. Najlepiej jest przechowywać wszystkie małe narzędzia w jednym miejscu – na przykład na ścianie wewnątrz garażu.
A co ze sprzętem do podlewania w czasie mrozów?
Ostatnią, ale nie najmniej ważną kwestią jest zabezpieczenie sprzętu do podlewania. Przede wszystkim należy opróżnić wszystkie rury, węże i krany z wody, a także zamknąć jej dopływ. Przy ujemnej temperaturze może ona bowiem zamarznąć, zwiększyć swoją objętość i zniszczyć sprzęt. Węże ogrodowe i elementy przyłączy najlepiej jest przenieść do cieplejszego pomieszczenia, aby się nie zepsuły.
Odpowiednie zabezpieczenie urządzeń ogrodniczych przed zimą sprawi, że wiosną nie będziesz musiał się martwić o ich stan – będą bowiem czekały na nowy sezon czyste, zakonserwowane i w pełni sprawne.
Udostępnij: