Publikacja: 3.03.2022
3 min.Wiosenna wertykulacja trawnika – jakie daje korzyści?
W marcu cały ogród zaczyna budzić się do życia, dlatego warto zadbać, by przestrzeń wokół domu wyglądała estetycznie. W tym celu warto nie tylko wyczyścić taras czy wszelkie utwardzone ścieżki, ale dobrze także pamiętać o wykonaniu zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak np. wiosenna wertykulacja trawnika. Na czym polega oraz przy pomocy jakiego sprzętu najlepiej ją wykonać?
Krysiak.pl
W marcu cały ogród zaczyna budzić się do życia, dlatego warto zadbać, by przestrzeń wokół domu wyglądała estetycznie. W tym celu warto nie tylko wyczyścić taras czy wszelkie utwardzone ścieżki, ale dobrze także pamiętać o wykonaniu zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak np. wiosenna wertykulacja trawnika. Na czym polega oraz przy pomocy jakiego sprzętu najlepiej ją wykonać?
Wertykulacja trawnika – na czym polega?
Każdy trawnik po kilku miesiącach zimy potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, by przez nadchodzące miesiące zachwycał swym zdrowym wyglądem. Jednym z najczęstszych wiosennych zabiegów wykonywanych w celu odzyskania dobrej kondycji murawy jest wertykulacja. Polega ona na usunięciu filcu, mchu, obumarłych roślin czy resztek liści z powierzchni poprzez pionowe nacinanie darni zazwyczaj na głębokość 5-15 mm. Przekłada się to bezpośrednio na lepsze dotlenienie oraz nawodnienie korzeni źdźbeł, a także lepszy dostęp światła słonecznego. Warto również pamiętać, że to właśnie zbyt gruba warstwa filcu najczęściej przyczynia się do rozwoju grzybów i bakterii chorobotwórczych. Najdogodniejszym terminem do wykonywania tego typu czynności jest druga połowa marca lub początek kwietnia – ich wcześniejsze wykonanie może zatrzymać lub ograniczyć prawidłowy wzrost roślin poprzez uszkodzenie nowych pędów. Właśnie dlatego wertykulację najlepiej przeprowadzać w momencie, gdy trawa nieco się zagęści i podrośnie po zimie. Dobrze jest wykonać ten zabieg również jesienią (najlepiej w połowie września), co pozwoli uchronić trawnik przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.
Zalety wiosennej wertykulacji trawnika
Wiosenna wertykulacja trawnika posiada naprawdę wiele zalet, dlatego każdy posiadacz trawnika powinien ją wykonać. Przede wszystkim ten zabieg wpływa na całą strukturę gleby, pomagając się pozbyć zbędnych resztek roślin, takich jak chociażby chwasty. Warto również wspomnieć, że dzięki usunięciu grubej warstwy filcu korzenie źdźbeł są zdecydowanie lepiej dotlenione oraz nawodnione, co pobudza do wzrostu nowe pędy. Dzięki temu murawa zyska zdrowszy wygląd i intensywnie zielony kolor. Wykonanie wertykulacji wpływa także na lepsze wchłanianie składników odżywczych oraz mikroelementów, co skutkuje szybszym wzrostem.
Czym wykonać wertykulację?
Przed wykonaniem zabiegu nacinania darni dobrze jest przyciąć trawnik na jak najniższym poziomie – do tego typu czynności najlepiej sprawdzą się kosiarki z regulacją wysokości koszenia. Wówczas można przystąpić do wykonywania wertykulacji. Na rynku możemy znaleźć naprawdę wiele pomocnych urządzeń, jednak nie wszystkie z nich są warte uwagi. Przykładowo wybierając model ręczny będziemy musieli włożyć bardzo dużo wysiłku, by usunąć filc z całej powierzchni. Właśnie dlatego do średniej wielkości trawników w szczególności polecane są wertykulatory elektryczne wyposażone w zestaw pionowych noży, które przecinają zbitą warstwę pędów i kłączy na głębokość ok. 4 mm. Przed zakupem warto jednak sprawdzić szerokość i głębokość noża roboczego, a także moc oraz wagę urządzenia. Do większych powierzchni z kolei najlepiej sprawdzą się wertykulatory spalinowe wyróżniające się dużą wydajnością, wynikającą z większej mocy silnika. Większość modeli posiada także centralną regulację głębokości wertykulacji – napowietrzania, dzięki czemu z łatwością dostosujemy intensywność pracy do stanu i potrzeb trawnika.
Wiosenna wertykulacja trawnika to obowiązkowy zabieg w każdym ogrodzie. Dzięki niemu murawa przez cały sezon będzie zachwycać swoim zdrowym wyglądem oraz intensywnym, zielonym kolorem.
Udostępnij: