Publikacja: 21.02.2012
3 min.Oranżeria – zielone miejsce bez względu na pogodę
Sposób na zatrzymanie lata, piękny wygląd czy po prostu przechowalnia roślin na czas chłodu i silnych mrozów? Ogród zimowy zwany również oranżerią jest to budynek parterowy, ogrzewany, może być wolno…
Krysiak.pl
Sposób na zatrzymanie lata, piękny wygląd czy po prostu przechowalnia roślin na czas chłodu i silnych mrozów? Ogród zimowy zwany również oranżerią jest to budynek parterowy, ogrzewany, może być wolno stojący lub połączony z budynkiem poprzez taras. Często posiadający szerokie i bardzo wysokie okna, które pozwalają na idealne doświetlenie roślin znajdujących się w pomieszczeniu. Kiedyś budowano je w parkach, ogrodach pałacowych czy przy rezydencjach, dziś jednak takie miejsce może mieć każdy.
Istotne jest usytuowanie „szklanego pomieszczenia” względem stron świata, jak i odpowiednie ogrzanie i wentylacja. Pamiętajmy, żeby przy wyborze miejsca wziąć pod uwagę szybkość rosnącej zieleni w otoczeniu domu, może to bardzo wpłynąć na późniejsze zmiany w oranżerii. Największe i najkorzystniejsze nasłonecznienie zapewni nam południowa strona świata, nawet podczas zimowych dni. Dobre warunki będą także, w momencie umieszczenia ogrodu po stronie zachodniej, jednak dobierając rośliny należy pamiętać o znacznym spadku nasłonecznienia w okresie zimowym. Wschodnie usytuowanie jest najlepsze wtedy gdy ogród zimowy służyć ma jako jadalnia, czy też pracownia. Ciepłe, przyjemne słoneczne godziny poranne zapewnią florze odpowiednią dawkę światła na cały dzień, a w godzinach popołudniowych zapanuje tam odpowiedni klimat i oświetlenie do pracy, czy drzemki.
Dla osób o zainteresowaniach artystycznych i pracy twórczej oranżeria powinna znajdować się przy ścianie północnej. Strona ta również osłoni budynek przed atakami najbardziej zimnych i najgwałtowniejszych wiatrów, które bardzo często występują w naszym klimacie. Jednak taka „miejscówka” nie pozwoli nam na umieszczenie roślin, które potrzebują dużej ilości słońca i ciepła. Aby roślinność dobrze się rozwijała potrzeba zainstalowania skutecznego systemu wentylacji i ochrony przeciwsłonecznej np. zastosowanie żaluzji międzyszybowych. Dodatkowo istotnym czynnikiem jest idealna izolacja podłogi kiedy decydujemy się na budowę całorocznego ogrodu zimowego.
Urządzając oranżerię trzeba pamiętać o wybudowaniu dla roślin przestronnych pojemników z drenażem na dnie i można wtedy sadzić w nich wielogatunkowe kompozycje. Niektóre rośliny można oczywiście pozostawiać w doniczkach pamiętając o umieszczeniu ich w podłożu, który wypełni pojemnik. Kiedy będziemy skupiać się na realizacji naszej kompozycji musimy wziąć pod uwagę siłę wzrostu roślin. Te, które w przyszłości będę najwyższe powinno się umieścić najbliżej ścian murowanych, mniejsze na brzegach. Postarajmy się aby ciepłolubne swoje miejsce znalazły pod koronami tych wyższych gatunków. Te, które mają zwieszające pędy umieśćmy w koszach zawieszając u sufitu lub ustawmy na półkach gdzie będą swobodnie spływać kaskadowo.
Rośliny do cieplejszych oranżerii (temperatura zimą 18-20° C)
- półcień: skrętnik, aglonema, kalatea, pandan, aspidistra, ktenante, fatsja, maranta, filodendron, monstera, syngonium, fatsjobluszcz
- światło rozproszone: aukuba, begonia, cissus, bromelie, difenbachia, cibora, dracena, figowiec, dioskorea, fiołek afrykański, gardenia, hoja, kroton, palmy, paprocie, passiflora, storczyki, widliczki
- pełne słońce: aloes, ananas, grubosz, hatiora, jatrofa, kalanchoe, nolina,, palmy, pokrzywiec, róża chińska, wilczomlecz
Rośliny do chłodniejszych oranżerii (temperatura zimą 10-15° C)
- półcień: bluszcz, cytron
- światło rozproszone: kamelia, cyklamen, kordylina, pierwiosnek, azalia, granatowiec, sansewieria, kolumnea
- pełne słońce: kaktusy, agawa, wilczomlecz, laur
Udostępnij: