Publikacja: 18.07.2017
3 min.Nie daj się zjeść komarom, czyli ogród wolny od męczących owadów
Piękna pogoda i długie dni zachęcają do spędzania czasu w ogrodzie. Rodzinny wypoczynek czy grill z przyjaciółmi może jednak zostać zakłócony przez niechciane towarzystwo… komarów. Czy istnieje sposób na to,…
Krysiak.pl
Piękna pogoda i długie dni zachęcają do spędzania czasu w ogrodzie. Rodzinny wypoczynek czy grill z przyjaciółmi może jednak zostać zakłócony przez niechciane towarzystwo… komarów. Czy istnieje sposób na to, aby naturalnymi metodami je odstraszyć?
Rośliny, które odstraszają komary
Nieproszeni goście odlecą z naszego tarasu lub ogrodu, jeśli tylko otoczymy się odpowiednimi roślinami. Często coś, co miało być piękną ozdobą tarasu lub ogrodu, okaże się także doskonałą ochroną przed owadami. Przykładem mogą tu być pelargonie oraz lawenda. Komary nie tolerują również zapachu wielu produktów spożywczych, spośród których można wymienić na przykład czosnek, seler, cebulę czy wanilię. Dlatego, gdy w otoczeniu pojawią się te rośliny – owady powinny zniknąć. W ten sam sposób działają liście mięty, bazylii czy pomidorów, a także trawa cytrynowa. Można je na przykład zgnieść i posmarować nimi skórę, aby w naturalny sposób uchronić się przed komarami.
Naturalna woń olejków
Czy wiedziałeś, że kocimiętka, czyli roślina z rodziny jasnotowatych, zawiera specjalny olejek odstraszający wszelkiego rodzaju owady? Dobrym pomysłem będzie także zakup olejku eterycznego z lawendy, mięty, eukaliptusa lub trawy cytrynowej – nie tylko nada on przyjemnego zapachu, lecz także przegoni komary. Również żubrówka, czyli rodzaj trawy często wykorzystywanej do produkcji alkoholu, okaże się dobrym sposobem na odstraszenie niechcianych osobników. Zawiera ona w sobie wonne substancje, takie jak kumaryna czy fitol, których owady wprost nieznoszą. Jeżeli ma się te rośliny w swoim ogródku, można takie olejki przygotować samemu, tworząc miksturę połączoną z oliwą z oliwek lub olejem. Ich intensywny zapach stworzy dla komarów ścianę trudną do przebycia, czyli po prostu je odstraszy. Warto zatem użyć tego typu specyfiku, umieszczając go na przykład w altance, ale także do płukania zasłon czy firanek – aby uniemożliwić insektom wejście do środka.
A co po ukąszeniu?
Jeśli jednak nie uda się Tobie uchronić przed ukąszeniem komara, wciąż możesz sprawić, aby swędzący bąbel szybko zniknął. Jak to zrobić? Jest kilka sprawdzonych naturalnych metod – dobroczynny okaże się kompres ze świeżego soku z cebuli, wody z octem lub wody z cytryną – te specyfiki ze względu na dużą ilość kwasu przyspieszają złuszczanie skóry i jej odbudowę.. Świetnie spisze się również sok z liści aloesu, który szybko wchłonie do wewnątrz tkanek skóry i przyspieszy proces regeneracji naskórka. Jeśli pod ręką są ziemniaki – warto zrobić z nich papkę, a następnie przyłożyć ją w miejsce ukąszenia – to warzywo ma bowiem właściwości wybielające, podobnie jak plasterek ogórka, który dodatkowo pozytywnie wpłynie na jędrność skóry.
Warto wiedzieć, że na komary nie działają tylko substancje chemiczne, lecz także te naturalne, które z oczywistych względów są bardziej przyjazne dla środowiska. Dzięki ich zastosowaniu można cieszyć się czasem wolnym bez piekących bąbli.
Udostępnij: