Publikacja: 22.02.2012
3 min.Odśnieżanie – skuteczne i bezpieczne
Oszronione drzewa i zaśnieżone trawniki mogą wyglądać malowniczo, szczególnie w mroźny, słoneczny dzień. To, co jednak stanowi przyjemność dla ludzkiego oka, niekonieczne musi być równie dobre dla roślin. Dodatkowym problemem…
Krysiak.pl
Oszronione drzewa i zaśnieżone trawniki mogą wyglądać malowniczo, szczególnie w mroźny, słoneczny dzień. To, co jednak stanowi przyjemność dla ludzkiego oka, niekonieczne musi być równie dobre dla roślin. Dodatkowym problemem przy zbyt dużej ilości zalegającego śniegu są oblodzone ścieżki, schody oraz podjazdy, które ze względu na śliską powierzchnię, mogą być niebezpieczne. Oto kilka sposobów na skuteczne i, co najważniejsze nieszkodliwe dla naszych roślin, odśnieżanie.
Jeśli ogród nie jest zbyt duży, wystarczą nam podstawowe narzędzia takie jak łopaty i szufle do śniegu. Aby pracowało się nimi jak najbardziej komfortowo powinny być wykonane z lekkiego tworzywa, np. aluminium lub polipropylenu. Dzięki temu śnieg nie będzie do nich przywierał. Boczne krawędzie głowic muszą mieć łagodne zakończenie, a krawędź natarcia metalowe wzmocnienie, które pozwoli wykorzystać łopatę do rozbijania cienkiego lodu. Dodatkowym atutem takich narzędzi będzie gumowy uchwyt, dzięki czemu dłonie nie ześlizgną się podczas pracy.
Z oblodzonymi podjazdami, schodami i ścieżkami bardzo dobrze poradzimy sobie używając odkuwaczy do lodu. Są one wykonane z mocniejszych materiałów niż łopaty i szufle, a przez to bardziej wytrzymałe na kontakt nawet z grubszą warstwą lodowej pokrywy.
Inny sposób na skuteczne poradzenie sobie ze śniegiem to użycie elektrycznych i spalinowych odśnieżarek. Takie rozwiązanie jest z pewnością łatwiejsze i szybsze. Urządzenia te przypominają kosiarki, z tą różnicą, że w miejscu noży koszących znajduje się wirnik. Dzięki niemu śnieg zostaje odrzucony na boki ścieżki. Przy wyborze narzędzi mechanicznych należy kierować się przede wszystkim nawierzchnią, na której będą wykorzystywane. Na większych powierzchniach lepiej sprawdzą się mocne, dwustopniowe, na mniejszych wystarczą jednostopniowe.
Jednym z najbardziej znanych i zarazem najłatwiejszych sposobów na odśnieżanie jest posypywanie powierzchni solą. Tego jednak powinniśmy wystrzegać się przy wykonywaniu prac ogrodniczych. Wnikając do gleby sól powoduje suszę fizjologiczną, przez co rośliny nie mogą pobierać potrzebnej im do życia wody. Substytutem soli w tym wypadku, może być piasek lub popiół z kominka, które doskonale uchronią nas przed poślizgnięciem, a dodatkowo nie stanowią zagrożenia, dla drzew, krzewów i kwiatów rosnących w naszym ogrodzie.
Po odśnieżeniu naszej posesji pojawia się problem składowania śniegu. Z pewnością miejscem do tego nie powinny być trawniki, ponieważ długie zaleganie śniegowej pokrywy może doprowadzić do gnicia trawy i choroby roślin tzw. śniegowej pleśni. Regularne odśnieżanie jest istotne również w przypadku krzewów i drzew. Przez zbyt dużą warstwę śniegu ich gałęzie mogą się łamać i deformować.
Regularne odśnieżanie zgodne z powyższymi zasadami pozwoli nam cieszyć się pięknym ogrodem już od pierwszych dni wiosny.
Udostępnij: