Publikacja: 28.07.2022
3 min.Mity na temat pielęgnacji ogrodu
Z pielęgnacją ogrodów, podobnie jak niemal ze wszystkim, wiąże się wiele mitów, które są powielane od lat. Warto mieć jednak świadomość, które z nich nie mają nic wspólnego z prawdą i nie kierować się nimi podczas dbania o swoje własne podwórko.
Krysiak.pl
Z pielęgnacją ogrodów, podobnie jak niemal ze wszystkim, wiąże się wiele mitów, które są powielane od lat. Warto mieć jednak świadomość, które z nich nie mają nic wspólnego z prawdą i nie kierować się nimi podczas dbania o swoje własne podwórko.
Zima to czas odpoczynku dla roślin
Wiele osób wychodzi z założenia, że okres zimowy jest czasem, w którym rośliny hibernują i nie trzeba ich nawet podlewać. Takie stwierdzenie jest błędne – zdecydowana większość gatunków nie przeżyje okresu zimowego bez żadnego zainteresowania ze strony człowieka. Okres spoczynku dotyczy bowiem, jak się okazuje, jedynie roślin liściastych, które te liście zrzucają. Pozostałe jedynie transpirują. Z tego też powodu w umiarkowanie ciepłe, zimowe dni należy podlewać rośliny – to właśnie dzięki temu można uniknąć przykrych niespodzianek wiosną, takich jak na przykład brązowienie igieł.
Cis – jagody, które należy omijać szerokim łukiem
Czy słyszałeś/aś kiedyś stwierdzenie, że owoc cisa jest trujący? Prawdopodobnie tak – zdecydowana większość społeczeństwa jest przekonana o jego prawdziwości! Jak się jednak okazuje, prawda jest zupełnie inna. Trujące są niemal wszystkie części wspomnianej rośliny, ale nie stricte owoc – jego mięsisty, słodkawy miąższ jest jadalny i świetnie sprawdza się między innymi podczas produkcji nalewek. Najbardziej trujące są jednak igły cisa, a później jego nasiona.
Trawnik i tuje – idealny zestaw dla zapracowanych
“Jeśli chcesz mieć piękny i niewymagający ogród, zdecyduj się na trawnik i tuje” – takie złote rady usłyszał prawdopodobnie każdy, kto jest na etapie planowania swojego wymarzonego, przydomowego ogródka. Niestety nie ma to nic wspólnego z prawdą – w rzeczywistości trawnik jest tym, co generuje najwięcej pracy. Piękny, zielony dywan wymaga bowiem częstego koszenia, nawadniania, nawożenia, wertykulacji i aeracji, dlatego osoby zapracowane powinny zmniejszyć jego wielkość do minimum. Sytuacja z tujami wygląda podobnie – należy je przycinać, nawadniać i poświęcać im dużo uwagi, by prezentowały się dobrze.
Rośliny zimozielone sposobem na idealny ogród
Ogród nie musi być zielony cały rok, by prezentował się pięknie, dlatego nie warto decydować się jedynie na rośliny zimozielone. Oczywiście, ogródek pełen tego typu gatunków ma swoje zalety – jedną z największych jest fakt, iż nie trzeba grabić spadających liści, gdyż wszystkie rośliny są iglakami. Warto wziąć jednak pod uwagę, że ogrody tego typu pozostają niezmienne przez cały rok – nie widać na nich nadchodzącej wiosny, a ponadto nie budzą emocji, gdyż nie można obserwować na nich pięknych pączków kwiatów, czy rosnących liści. Wiele osób wychodzi więc z założenia, że zdecydowanie najlepiej wyglądającymi działkami są te, na których proporcje roślin zimozielonych i sezonowych są odpowiednie.
Czy któryś z tych mitów okazał się dla Ciebie zaskoczeniem? A może już od dawna wiesz, że żadne z tych stwierdzeń nie jest faktem?
Udostępnij: