Publikacja: 12.06.2012
3 min.Koszenie – podstawowa pielęgnacja trawnika
Koszenie to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który pozwala utrzymać trawnik w pożądanej formie i stanie.
Krysiak.pl
Koszenie to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który pozwala utrzymać trawnik w pożądanej formie i stanie.
Jedną z istotnych kwestii jest ustalenie wysokości koszenia, czyli zamierzonej wysokości trawy. Tu ważne są nie tylko kwestie estetyczne. Dla trawników użytkowych (np. sportowych) optymalna wysokość trawy kształtuje się na poziomie ok. 3,5 – 4 cm, natomiast dla trawników ozdobnych ta wysokość jest niższa i powinna oscylować w okolicy 2 – 3 cm.
Podstawowe zasady
Przed koszeniem usuwamy z trawnika gałązki czy kamienie. Polecamy także trawnik lekko zagrabić, by podnieść liście trawy. Trawę kosimy cały czas w jednym kierunku – zmiana kierunku koszenia będzie bowiem psuła efekt wizualny, wprowadzając dwa odcienie.
Ponadto warto wybierać moment, w którym liście trawy są suche – znacznie ułatwia to wykonanie zabiegu.
Pierwsze koszenie
Należy pamiętać, że pierwsze koszenie wykonuje się dopiero, gdy posiana trawa osiągnie wysokość min 8 cm. Wówczas kosimy powyżej wysokości, którą chcemy ostatecznie uzyskać – np. przy trawnikach ozdobnych pierwsze koszenie wykonujemy na wysokość ok. 4-5 cm, a dopiero po kilku dniach kosimy trawę do pożądanej wysokości 2 cm. Kilka dni przed pierwszym koszeniem, a także po tym zabiegu, należy lekko zwałować trawę, by docisnąć młode rośliny. Istotne jest również, by przez cały rok utrzymywać pierwszą, założoną na początku wysokość koszenia.
Jak często kosić?
Częstotliwość koszenia jest ważniejsza dla wyglądu i stanu trawnika niż wysokość na jaką się zdecydujemy.
Istotne jest, by nie dopuścić do sytuacji, w której wysokość trawy przekroczy 10 cm.
To, jak często powinniśmy kosić jest zależne od wielu czynników, jednak najważniejsza zasada brzmi: lepiej kosić częściej (i wyżej) niż rzadziej (i niżej). Utrzymanie trawnika w najlepszym stanie zależy przede wszystkim od regularności naszych działań.
Częstotliwość zależy od:
- mieszanki wysianej trawy – każdy gatunek czy mieszanka może mieć nieco inne tempo wzrostu,
- warunków atmosferycznych i klimatycznych – w różnych regionach Polski mamy różne okresy wegetacyjne roślin, w tym również trawy,
- pory roku – trawniki najczęściej kosimy w okresie późnej wiosny i latem, kiedy obserwujemy najszybsze tempo wzrostu trawy,
- nawadniania i nawożenia – odpowiednio nawożony i nawadniany trawnik może rosnąć nawet cały rok.
Należy pamiętać, by w okresie szczególnie suchego lata, trawę kosić rzadziej oraz na wyższej wysokości – pozwoli to roślinom zachować odpowiedni poziom wilgoci.
Po zabiegu koszenia możemy pozostawić skoszone resztki na trawniku, jednak muszą być one rozłożone możliwie jak najbardziej równomiernie. Polecamy użycie kosiarki ze zbiornikiem/koszem na skoszoną trawę, która znacznie ułatwi zakończenie zabiegu.
Porady dotyczące wyboru kosiarki zamieściliśmy w tym artykule: Kupujemy kosiarkę – spalinowa czy elektryczna?
Pełna oferta urządzeń ogrodniczych dostępna na TEJ STRONIE.
Udostępnij: