Publikacja: 3.11.2021
3 min.Konserwacja urządzeń ogrodniczych przed zimą
Urządzenia ogrodnicze to dla posiadaczy ogrodu szalenie ważne elementy – w końcu to właśnie one przez cały sezon ułatwiały pracę wokół domu i sprawiały, że stawała się zdecydowanie szybsza. Po całym tym czasie należy je jednak dokładnie przejrzeć, dlatego sprawdź, jak powinna przebiegać konserwacja urządzeń ogrodniczych.
Krysiak.pl
Urządzenia ogrodnicze to dla posiadaczy ogrodu szalenie ważne elementy – w końcu to właśnie one przez cały sezon ułatwiały pracę wokół domu i sprawiały, że stawała się zdecydowanie szybsza. Po całym tym czasie należy je jednak dokładnie przejrzeć, dlatego sprawdź, jak powinna przebiegać konserwacja urządzeń ogrodniczych.
Konserwacja urządzeń ogrodniczych – najważniejsze zasady
Konserwację urządzeń ogrodniczych należy rozpocząć dopiero w momencie, gdy ma się stuprocentową pewność, że w danym sezonie już się nie przydadzą. Jeśli więc planujesz jeszcze jakieś prace w ogródku z użyciem sprzętów, które posiadasz – czyszczenie i konserwację odłóż na później. Bardzo ważne jest to, aby przed rozpoczęciem jakichkolwiek czynności tego typu odłączyć urządzenia od źródła prądu (w przypadku modeli elektrycznych) lub świecy zapłonowej (w przypadku sprzętów spalinowych). Konserwację można podzielić na dwa zasadnicze etapy – jest to dokładne czyszczenie wszystkich podzespołów oraz przegląd techniczny. Wszystkie kroki należy wykonywać z należytą ostrożnością, stosując się do zasad opisanych w instrukcji obsługi konkretnego sprzętu – najlepiej jest jednak skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu.
Jak konserwować poszczególne urządzenia?
Jak wiadomo, każde urządzenie ogrodnicze ma nieco inną budowę i zastosowanie, a co za tym idzie – wymaga zróżnicowanych czynności konserwacyjnych. Sprzętem, bez którego trudno wyobrazić sobie piękny ogród jest kosiarka. Ma ją niemal każdy posiadacz nawet niewielkiego skweru obok domu. Tego typu sprzęt przed zimą należy przede wszystkim oczyścić z pozostałości trawy i ziemi, a następnie sprawdzić stan ostrzy i silnika. Niesprawne elementy trzeba niezwłocznie wymienić na nowe po to, by urządzenie było odpowiednio przygotowane na kolejny sezon. Narzędzia tnące, takie jak pilarki również należy w pierwszej kolejności oczyścić. Plastikową obudowę bez obaw można umyć za pomocą szmatki nasączonej wodą z detergentem, natomiast prowadnice oraz wszelkie rowki najlepiej czyścić z użyciem specjalnej szczotki. Kolejne czynności obejmują łańcuch – jego zęby tnące należy dokładnie naostrzyć, a sam element wymaga sprawdzenia napięcia i smarowania. Niezużyte paliwo powinno zostać usunięte, natomiast filtr – dokładnie wyczyszczony lub wymieniony. W wielu przydomowych ogródkach używa się również glebogryzarek, których pomoc jest nieoceniona podczas czynności spulchniających ziemię. Urządzenia te należy oczyścić z resztek ziemi, a następnie wyczyścić filtr, wymienić uszkodzone noże oraz dokładnie pozbyć się zabrudzeń z filtra. Wertykulatory i aeratory również należy oczyścić, dokładnie dokręcić elementy mocujące oraz naoliwić koła i osie. Nożyce, sekatory i inne ręczne urządzenia wymagają pozbycia się resztek roślin i śladów żywicy, a także zabezpieczenia widocznych sprężyn.
Zimowanie urządzeń ogrodniczych – jak i gdzie je przechowywać?
Urządzenia ogrodnicze zimą powinny być przechowywane w miejscu, w którym temperatura utrzymuje się na stałym, niezbyt niskim poziomie. Lokalizacja musi być chroniona przed opadami deszczu i śniegu, a także skraplającą się parą wodną. Suche, pozbawione wilgoci miejsce przechowywania będzie idealnym zabezpieczeniem przed rozwojem korozji. Warto pamiętać o tym, by niewielkie narzędzia znajdowały się na półce lub zawieszone na ścianie.
Stosowanie się do powyższych rad pozwoli przygotować wszystkie urządzenia do kolejnego, intensywnego sezonu. Ich sprawne działanie nie tylko przyspiesza i ułatwia pracę, ale również zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Z tego też powodu tak ważne jest, aby sprzęty były odpowiednio konserwowane i przechowywane podczas mroźnych, zimowych miesięcy.
Udostępnij: