Publikacja: 18.02.2022
3 min.Konserwacja kosiarki spalinowej przed sezonem w 4 krokach
Wiosenna konserwacja kosiarki spalinowej pomoże usprawnić jej działanie oraz zapobiec powstawaniu ewentualnych usterek. W związku z tym, że większość czynności serwisowych tego typu wymaga specjalistycznej wiedzy, warto oddać sprzęt w ręce fachowców, którzy pomogą w wykonaniu prac konserwacyjno-naprawczych. O jakich aspektach trzeba pamiętać w szczególności?
Krysiak.pl
Wiosenna konserwacja kosiarki spalinowej pomoże usprawnić jej działanie oraz zapobiec powstawaniu ewentualnych usterek. W związku z tym, że większość czynności serwisowych tego typu wymaga specjalistycznej wiedzy, warto oddać sprzęt w ręce fachowców, którzy pomogą w wykonaniu prac konserwacyjno-naprawczych. O jakich aspektach trzeba pamiętać w szczególności?
1. Konserwacja kosiarki spalinowej a generalne czyszczenie
Jednym z początkowych etapów, od których zaczyna się konserwację kosiarki jest czyszczenie jej poszczególnych elementów. Najpierw dobrze jest przedmuchać wszystkie części obudowy sprężonym powietrzem lub oczyścić szczotką, by usunąć chociażby kurz czy resztki trawy zalegające po ubiegłym sezonie. Używanie myjki ciśnieniowej raczej nie jest wskazane, gdyż można w ten sposób uszkodzić uszczelnienia, wlew paliwa, oleju, sprężyny rozrządu czy wydechowy. Warto także skupić się na dokładnym wyczyszczeniu zespołu tnącego kosiarki – w tym celu można unieść i ustabilizować urządzenie w pozycji, gdzie świeca będzie znajdować się do góry. W celu usprawnienia wykonywania tego typu czynności niektóre modele są wyposażone w przyłącze węża ogrodowego.
2. Sprawdzanie stanu filtrów i świec
Bardzo ważnym aspektem jest również sprawdzanie stanu świec oraz filtrów powietrza i układu dolotowego w kosiarce. Jeśli te elementy nie będą działać prawidłowo, wówczas może zostać zaburzona płynna praca gaźnika, co skutkuje między innymi trudniejszym odpalaniem. Wpływają one również na pracę i zużycie silnika, a także na wykorzystanie jego mocy. Warto jednak tego typu czynności konserwacyjne zostawić specjalistom, ponieważ wykonywanie ich samodzielnie może skutkować uszkodzeniem poszczególnych elementów lub ich nieprawidłowym zamocowaniem.
3. Wymiana oleju
Nie bez znaczenia dla płynnej pracy kosiarki jest również wymiana oleju – warto pamiętać, że w sezonie tę czynność powinno się wykonywać co ok. 25 h pracy urządzenia, co zapewni ochronę mechanicznym częściom, a także wydłuży żywotność sprzętu. W tym celu najlepiej jest wypalić całe paliwo ze zbiornika. Wówczas można zdjąć przewód ze świecy zapłonowej, odkręcić korek od wlewu i opróżnić miskę olejową silnika ze zużytego oleju. Dobierając olej do swojej kosiarki dobrze jest przede wszystkim zwrócić uwagę na zalecenia producenta, a także rodzaj silnika zastosowanego w urządzeniu.
4. Ostrzenie noża
Ten element ma zdecydowanie największy wpływ na kondycję trawnika, dlatego też nie można pominąć ostrzenia. Aby sprawdzić stan części tnącej wystarczy na wyłączonym silniku zdjąć kapturek świecy zapłonowej, delikatnie odchylając kosiarkę do tyłu. Jeśli nóż jest pęknięty, złamany lub mocno przytępiony bez zastanowienia powinniśmy wymienić go na nowy. Bardzo ważne jest również wyważenie ostrza, ponieważ gdy tego nie zrobimy będzie ono powodować drgania, które z kolei będą negatywnie oddziaływać na większość podzespołów urządzenia. Warto w tym celu umieścić go w wyważarce, dlatego też najlepiej zlecić takie zadanie profesjonalnemu serwisowi.
Konserwacja kosiarki spalinowej przed sezonem jest kluczowa, jeśli chcesz się cieszyć wydajną pracą urządzenia przez długi czas. Niektóre z czynności serwisowych można wykonać samodzielnie, jednak warto oddać sprzęt w ręce fachowców, którzy zrobią kompleksowy przegląd.
Udostępnij: