Publikacja: 13.09.2012
3 min.Kalendarz prac ogrodowych – wrzesień
Wrzesień to miesiąc wzmożonych prac ogrodowych. Ze szczególną uwagą trzeba dbać o trawnik, a także przygotować rośliny do nadejścia chłodniejszych dni.
Krysiak.pl
Wrzesień to miesiąc wzmożonych prac ogrodowych. Ze szczególną uwagą trzeba dbać o trawnik, a także przygotować rośliny do nadejścia chłodniejszych dni.
Trawnik we wrześniu wymaga regularnego koszenia, z powodu wilgoci, za którą idą intensywne opady oraz ciepła z docierających promieni słonecznych. Wrzesień jest miesiącem intensywnego wzrostu trawy, koszenie powinno odbywać się raz w tygodniu.
Przy braku opadów możemy pościelić trawnik cienką warstwą kompostu, dzięki miotle z brzozowych gałązek. Możemy wykonać jesienną wertykulację przy pomocy wertykulatora. We wrześniu uzupełniamy po lecie ubytki w murawie dosiewając nasiona traw.
Po raz ostatni w tym sezonie strzyżemy żywopłoty formowane. Pamiętajmy, że zbyt późne przycinanie drzew i krzewów opóźnia ich przygotowanie się do zimy, co może skutkować przemarznięciem roślin. Do połowy września można jeszcze przesadzać i sadzić iglaki bez bryły korzeniowej. Późniejsze sadzenie może spowodować, że rośliny nie przyjmą się przed zimą.
Z krzewów róż powtarzających kwitnienie systematycznie usuwamy więdnące kwiaty – spowoduje to, że rośliny będą dłużej kwitły. Pędy odmian róż, które nie powtarzają kwitnienia można przyciąć i przygotować sadzonki pędowe.
Podobnie jak w ubiegłych miesiącach, wyrywamy chwasty, spulchniamy glebę i podlewamy rośliny. Systematycznie obcinamy przekwitające kwiaty. Wyrywamy rośliny jednoroczne i dwuletnie, które przekwitły i przestały zdobić nasz ogród. Początek września to ostatnia chwila, aby posadzić rozsadę dwuletnich roślin ozdobnych, takich jak bratki, dziewanny, dzwonki ogrodowe, goździki brodate, laki, malwy, naparstnice, niezapominajki i stokrotki.
Przesadzamy i rozmnażamy przez podział byliny kwitnące wiosną i wczesnym latem, takie jak: barwinki, bergenie, bodziszki, dąbrówki, floksy, funkie, barwinki, bergenie, bodziszki, dąbrówki, floksy, funkie, gęsiówki, goździki pierzaste, jastrunie, krwawniki, runianki, serduszniki okazałe, skalnice, tawułki, zawciągi, żagwiny, a także turzyce i zimozielone trawy: kosmatki – leśną i śnieżną.
Dzielimy kępy liliowców, po przekwitnięciu. Każdy fragment podzielonej rośliny powinien zawierać po kilka zdrowych pędów i własny system korzeniowy. Przed sadzeniem rany powstałe po dzieleniu warto posypać fungicydem. Sadzimy wrzosy pamiętając, że do dobrego rozwoju potrzebują kwaśnego podłoża.
Możemy zebrać nasiona roślin jednorocznych i dwuletnich – będziemy mieć własne nasiona na przyszły rok. Zbiory przeprowadzamy w słoneczny dzień, zrywając owocostany wyłącznie ze zdrowych egzemplarzy. Oczyszczone nasiona przechowujemy w suchym i przewiewnym miejscu, najlepiej w papierowych torebkach.
Wykopujemy te rośliny, które są wrażliwe na niską temperaturę i nie możemy pozostawić ich w ogrodzie na zimę. Pod koniec września występujące przymrozki mogą uszkodzić niektóre rośliny, dlatego należy pamiętać również o przeniesieniu i zabezpieczeniu roślin doniczkowych z balkonów i tarasów.
Wrzesień to często miesiąc jeszcze pięknej pogody, wykorzystajmy więc te dni na przygotowanie się do nadchodzącej zimy.
Udostępnij: