Publikacja: 28.11.2022
3 min.Jak zabezpieczyć rośliny na zimę?
Zima to niezbyt dobry czas dla naszego ogródka – wszystko wydaje się wtedy zamierać, pogoda nie jest sprzyjająca, a wszechobecny mróz stanowi zagrożenie dla roślin. Należy dobrze przygotować się na tę porę roku, zabezpieczając nasze kwiaty na zimę. Jak powinno wyglądać zabezpieczenie roślin przed zimą?
Krysiak.pl
Zima to niezbyt dobry czas dla naszego ogródka – wszystko wydaje się wtedy zamierać, pogoda nie jest sprzyjająca, a wszechobecny mróz stanowi zagrożenie dla roślin. Należy dobrze przygotować się na tę porę roku, zabezpieczając nasze kwiaty na zimę. Jak powinno wyglądać zabezpieczenie roślin przed zimą?
Dlaczego warto zabezpieczyć rośliny na zimę?
Nie ma wątpliwości, że warto zabezpieczyć rośliny na zimę. Te kilka czynności wykonane jesienią pozwolą nam dłużej cieszyć się ukochanymi roślinami. Cały ten czas, jaki włożyliśmy w uprawę kwiatów w danym roku, opłaci się i w następnym sezonie. Co najważniejsze, dzięki zabezpieczeniu roślin na zimę unikniemy ich zniszczenia. W ten sposób upewnimy się, że po odkryciu ich na wiosnę będą w świetnej formie.
Miejmy na uwadze to, aby rośliny zacząć okrywać dopiero wtedy, gdy temperatura spadnie do minus kilku stopni Celsjusza. Inaczej nasze starania pójdą na marne, ponieważ rośliny umieszczone pod okryciem za szybko zgniją.
Które rośliny potrzebują dodatkowej ochrony przed zimą?
Niektóre rośliny będą wymagały naszej szczególnej uwagi, warto więc dokładnie przyjrzeć się naszym roślinom i ocenić, którymi musimy się zająć w pierwszej kolejności.
Będą to na przykład okazy, które naturalnie rosną w ciepłym klimacie – tym bez wątpienia przyda się dodatkowa ochrona. Pamiętajmy również szczególnie o młodych, dopiero co posadzonych roślinach, które dopiero przyzwyczajają się do naszego ogrodu. Gatunek, który wyjątkowo źle radzi sobie z zimnem, to zimozielone rośliny liściaste, jak np. bukszpan czy kalmia. Na mróz nie nadają się rośliny posiadające bulwy bądź cebulki, np. begonie, tulipany. Zadbajmy też o te okazy, które mają krótki system korzeniowy, jak np. wrzosy czy mahonie.
Zwróćmy uwagę nie tylko na rośliny w ogródku, ale i na tarasie czy balkonie – wszelkie kwiaty w roślinach powinniśmy konieczne chronić przed działaniem niskich temperatur. Możemy przenieść je do innego miejsca, w którym chłód nie będzie im zagrażał.
Jak zabezpieczyć rośliny na zimę?
Jak dbać o rośliny zimą? Istnieje kilka sposobów na zabezpieczenie kwiatów na zimę. Najbardziej powszechne jest okrywanie roślin. W tym celu możemy zakupić odpowiedni do tego materiał, czyli włókninę, która dokładnie zakryje nasze rośliny i nie dopuści do nich zimnego powietrza.
Popularna opcja to też ściółkowanie – do tego wykorzystamy różne elementy, między innymi słomę, suche liście czy korę, którymi przykryjemy korzenie roślin. Niektóre gatunki są jednak na tyle delikatne, że samo ich okrycie nie wystarczy. Konieczne będzie wykopanie ich części, na przykład cebulek i przeniesienie do innego, cieplejszego miejsca. Zaś kwiaty takie jak róże będą wymagały związania ich pędów.
Również wtedy, gdy zima już nadejdzie, powinniśmy zadbać o nasz ogródek. W tym czasie głównym zajęciem może okazać się usuwanie śniegu. W tym zajęciu pomoże nam odśnieżarka elektryczna Handy QT1340, dzięki której szybko pozbędziemy się śniegu z naszej posesji.
Jeśli odpowiednio zadbamy o nasze rośliny, nawet najmroźniejsza zima nie będzie im straszna. Warto wykorzystać tych kilka technik, dzięki którym nasz ogródek przejdzie ten ciężki czas bez większych problemów. Zabezpieczenie roślin na zimę powinniśmy praktykować co roku, aby nasz ogród mógł służyć nam jak najdłużej.
Udostępnij: