Publikacja: 29.05.2013
3 min.Jak przechowywać cebule kwiatowe w miesiącach letnich?
Przełom wiosny i lata to najlepszy moment na wykopanie cebul kwiatowych. Miesiące letnie to dla roślin cebulowych czas odpoczynku. Cebule to pewnego rodzaju spiżarnie, w których gromadzone są substancje pokarmowe,…
Krysiak.pl
Przełom wiosny i lata to najlepszy moment na wykopanie cebul kwiatowych. Miesiące letnie to dla roślin cebulowych czas odpoczynku. Cebule to pewnego rodzaju spiżarnie, w których gromadzone są substancje pokarmowe, niezbędne, by roślina mogła wypuścić pąki w następnym sezonie. Cebule niektórych roślin wykopuje się co roku, jak np. tulipany, inne co kilka lat, np. szafirki czy hiacynty.
Tulipany
Są dość szczególnym gatunkiem, który kwitnąc wiosną, czerpie energię i wartości odżywcze z zeszłorocznej cebuli, która w tym czasie ulega stopniowemu obumarciu. Na jej miejscu powstaje nowa cebula wraz z potomnymi.
W momencie kiedy górne części rośliny żółkną i zasychają, w młodej cebuli tworzą się pąki na przyszły sezon, okrywa się ona wtedy łuską i to zdecydowanie najlepszy moment na wykopanie kwiatów. Do tej czynności należy użyć dużego szpadla, który należy wbić głęboko w ziemię, w pewnej odległości od rośliny, by jej nie uszkodzić. Następnie wystarczy ostrożnie podważyć i powoli wyciągnąć młodą cebulę wraz z małymi pochodnymi. W przypadku, gdy ziemia otaczająca cebulę jest sucha, wystarczy ją otrzepać. Gdy ziemia jest mokra całą bryłę należy pozostawić w miejscu osłoniętym przed deszczem, a później oczyścić oddzielić duże cebule od małych. Cebule należy wyłożyć jedną warstwą do skrzynek, oddzielając je gatunkowo. Tulipany to rośliny jednoroczne, więc ich cebule należy wykopywać co roku. W innym przypadku będą coraz słabsze.
Inne cebulowe
Zanikanie starych cebul w roślinach wieloletnich takich jak hiacynty, narcyzy, szafirki, następuje co kilka sezonów. W tym czasie powstają nowe cebule przybyszowe, dzięki czemu w ogrodzie pojawiają się tzw. samosiejki. Zadaniem ogrodnika jest pozwolenie im swobodnie się rozrastać, dzięki czemu będą obficiej kwitnąć.
W przypadku, gdy zauważymy, że w ostatnich latach ich stan się pogorszył, należy je wykopać, a po letnim odpoczynku posadzić w innym miejscu ogrodu. Technika wykopu i oczyszczania jest taka sama jak w przypadku tulipanów. Tak samo należy oddzielić małe cebule od dużych oraz oznaczyć gatunki i odmiany kwiatów.
Przechowywanie
Cebule w czasie lata najlepiej przechowywać rozłożone jedną warstwą w ażurowych skrzynkach. Przed umieszczeniem ich w pojemnikach, warto je profilaktycznie zamoczyć przez 15 min w roztworze preparatu grzybobójczego. Zabezpieczy je to przed fuzariozą i szarą pleśnią. Należy je pozostawić na jakiś czas na powietrzu, w miejscu osłoniętym od deszczu – by były suche.
Gdzie przechowywać? Koniecznie w zadaszonym, ale przewiewnym miejscu. Najlepsza jest wiata o ażurowych ścianach, ale wiele osób wybiera garaże. Tam jednak wskazane jest pozostawienie otwartego okna. Miejscem odpowiednim może być też strych, jeśli posiada dobrą wentylacje.
W przechowywalni cebule powinny pozostać aż do września, a niektóre do pierwszej połowy października, do momentu, aż nadejdzie czas na ponowne posadzenie ich w ogrodzie. Jeśli w trakcie przechowywania niektóre cebule zgniją, należy je niestety zniszczyć.
Jeśli w ogrodzie posiadamy rośliny cebulowe, warto znać podstawowe zasady ich pielęgnacji, tak byśmy mogli cieszyć się ich urokiem przez wiele sezonów.
Udostępnij: