Publikacja: 14.08.2013
3 min.Ekologiczny ogród – czym jest permakultura?
Tytułowa permakultura opiera się na ekologicznej inżynierii i ekologicznym projektowaniu środowiska. Jest to system projektowania zieleni, wykorzystujący rozwiązania, które pojawiają się w naturze. Głównym jej celem jest propagowanie zdrowego trybu…
Krysiak.pl
Tytułowa permakultura opiera się na ekologicznej inżynierii i ekologicznym projektowaniu środowiska. Jest to system projektowania zieleni, wykorzystujący rozwiązania, które pojawiają się w naturze. Głównym jej celem jest propagowanie zdrowego trybu życia w połączeniu z samowystarczalnością osiedli ludzkich. Opiera się na budowaniu współpracy z naturą, a wśród społecznych inicjatyw jest szansą na wspólne tworzenie ogrodów i wzbogacanie wiedzy związanej z ich pielęgnacją.
źródło: www.nscf.org.au
Permakultura zakłada zwiększenie świadomości i odpowiedzialności za swoje bliskie otoczenie – zarówno środowisko naturalne, jak i ludzi w nim żyjących. Daje możliwość stworzenia czegoś więcej. Wykraczania poza patrzenie jedynie z punktu widzenia poszczególnych elementów na rzecz stworzenia sieci powiązań pomiędzy nimi – tak by działać na zasadzie synergii. Oznacza to maksymalizowanie korzyści – dzięki wspólnemu działaniu osiąga się ich więcej niż gdyby działać oddzielnie.
Permakultura opiera się na zasadach etycznych, a jej szerokie zastosowanie zawiera w sobie takie idee jak:
- ochrona środowiska i przyrody,
- zrównoważona architektura i urbanistyka,
- dbałość o stosunki społeczne,
- zdrowy tryb życia,
- zrównoważona ekonomia i gospodarka energetyczna.
Coraz liczniej rozwijają się inicjatywy miejskie związane właśnie z tematem permakultury. Przykładem może być Szczecin, gdzie w czerwcu tego roku rozpoczęły się warsztaty zrównoważonego ogrodnictwa miejskiego. Inicjatywy permakultury pojawiają się również nad Rudawą, w Lublinie, Warszawie i wielu innych miastach czy samych osiedlach. Pomysł ten rozpowszechniany jest też za granicą, w Niemczech, Szwecji czy Ameryce.
Sami mieszkańcy, gmina, osiedlowe stowarzyszenie może zorganizować własne warsztaty, gdzie ludzie mieliby szanse zapoznać się z ekologiczną sztuką ogrodnictwa i zachęcić do propagowania tzw. współpracy z naturą. Przykładowe zajęcia mogą obejmować takie tematy jak:
- tworzenie zielnika,
- tworzenie ogrodów warzywnych – samowystarczalny ogród ze zdrowymi, nieprzetworzonymi roślinami jadalnymi, których ułożenie obok siebie pozwala na dodatkową ochronę przed szkodnikami;
- sposoby kompostowania – używanie psujących się owoców, warzyw i innych roślin czy odchodów zwierząt w szczególności gospodarczych jako nawozów naturalnych;
- optymalne gospodarowanie wodą i energią – z dbałością o ochronę ich zasobów;
- zwierzęta w domu i ogrodzie i ich wpływ na otaczającą zieleń;
- przygotowanie ziemi – tutaj istotne jest wczesne spulchnianie ziemi (warto do tej czynności wykorzystać glebogryzarki). Ważne jest również zwrócenie uwagi na ściółkę – można ją stworzyć z pomocą rozdrabniaczy z pozostałych po przycinaniu gałęzi;
- zwalczanie chorób i wzmacnianie odporności roślin w naturalny sposób – poprzez racjonalne rozmieszczenie roślin czy stawów;
- dlaczego warto założyć staw -niektóre ryby żywią się niepożądanymi w ogrodzie insektami czy nadmiarem roślin.
Permakultura to technika aranżowania zieleni, która łączy w sobie nowoczesność i tradycyjne podejście do ogrodnictwa, skupiająca się na maksymalnym wykorzystaniu rozwiązań stosowanych przez samą naturę. W myśl zasad permakultury, tworzone są również wspólne ogrody czy poletka uprawne, pozwalające na korzystanie z ich dobrodziejstw całym społecznościom.
Udostępnij: