Publikacja: 30.10.2014
2 min.Choroby roślin ogrodowych
Podczas jesieni choroby atakują nie tylko ludzi. Na poważne infekcje narażone są również rośliny ogrodowe. Wszelkiego typu schorzenia nie tylko wpływają na ich wygląd, ale są także poważnym zagrożeniem dla…
Krysiak.pl
Podczas jesieni choroby atakują nie tylko ludzi. Na poważne infekcje narażone są również rośliny ogrodowe. Wszelkiego typu schorzenia nie tylko wpływają na ich wygląd, ale są także poważnym zagrożeniem dla ich istnienia. Obumarcie poszczególnych elementów rośliny bądź jej całości prowadzi do konieczności usunięcia jej z ogrodu.
Do takich skutków doprowadzić mogą przede wszystkim różne typy grzybów, których rozwojowi sprzyja jesienna aura. Mgliste poranki, chłodne noce, deszcze czy wilgotne powietrze to kilka z czynników, wpływających na występowanie chorób na liściach, łodygach czy pędach ogrodowych roślin. Najczęstszych sprawców infekcji stanowią mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, szara pleśń, rdza oraz fytoftoroza. Każde charakteryzuje się właściwym dla niej sposobem występowania oraz atakuje różne części rośliny.
Liście, pąki i pędy, na których występuje jasnoszary, mączysty nalot są oznaką ataku mączniaka prawdziwego. W efekcie końcowym choroby roślina deformuje się, często ciemnieje, więdnie i usycha. Ten typ schorzenia grzybowego opanowuje zwłaszcza róże, katalpy, dęby czy klony. Zaraża również inne rośliny rosnące w bliskim sąsiedztwie.
Pomimo podobnej nazwy mączniak rzekomy zupełnie inaczej objawia swą obecność na ogrodowych zieleniach. Cechą charakterystyczną jest brązowy nalot na liściach oraz szara warstwa na pędach. Rozprzestrzenianie się tego grzyba skutkuje obumarciem rośliny. Schorzenie atakuje przede wszystkim winorośle, cebulę oraz rośliny dyniowate.
Innym niebezpiecznym typem grzybowego szkodnika, który czyni podobne szkody, co mączniak rzekomy, jest szara pleśń. Zagraża pędom, liściom i kwiatom. Odznacza się brązowymi plamkami z szarym, pylącym nalotem, sukcesywnie tworząc coraz większe plamy niszczące roślinę. Stadia choroby rozwijają się szybko. Co więcej, cierpią na tym również sąsiednie rośliny. Szara pleśń pojawia się głównie u pelargonii, nagietków, jałowca czy jeżyn.
Odosobnionym przypadkiem, który najgroźniej dotyka rośliny, jest fytoftoroza. Choroba ta w przeciwieństwie do innych, opanowuje w swych początkach system korzeniowy. Odkrywana jest dość późno, co zmniejsza szanse na jej ocalenie. Niszczy głównie rośliny iglaste.
Zazwyczaj zabiegi leczenia istniejących już chorób opierają się na wszelkiego typu środkach chemicznych, zwłaszcza grzybobójczych. Zanim jednak dojdzie do zaaplikowania preparatu na zakażone liście, łodygi czy pędy, należy obumarłe części wyciąć z rośliny oraz usunąć z jej sąsiedztwa wszelkie pozostałości.
Oprócz leczenia, warto zwrócić uwagę na zapobieganie. Profilaktyka w dużej mierze pozwoli uniknąć pojawienia się chorób. Istotne jest, by rośliny sadzić we właściwym sąsiedztwie i systematyczne pielęgnować je w ciągu roku. Nieodzownym elementem jest także odpowiednie nawożenie oraz regularnie usuwanie chwastów.
Choroby roślin to poważny problem dla ogrodników dbających o swoje zielone królestwa. Infekcje grzybowe są często poważną przeszkodą w prawidłowym utrzymaniu kwiatów, krzewów czy drzew. Ważne jest, by oprócz podjęcia leczenia, przede wszystkim odpowiednio im zapobiegać.
Udostępnij: