Publikacja: 29.07.2016
3 min.Barszcz Sosnowskiego – roślina, która może zabić
Wydaje się niemożliwe, by w Polsce mogły istnieć rośliny poważnie zagrażające zdrowiu, a nawet życiu. Opowieści tego typu kojarzą się raczej z odległymi zakątkami świata – niestety, nic bardziej mylnego….
Krysiak.pl
Wydaje się niemożliwe, by w Polsce mogły istnieć rośliny poważnie zagrażające zdrowiu, a nawet życiu. Opowieści tego typu kojarzą się raczej z odległymi zakątkami świata – niestety, nic bardziej mylnego. Flora w naszym kraju potrafi być piękna i niebezpieczna, szczególnie przez wzgląd na roślinę o nazwie Barszcz Sosnowskiego.
Sprowadzona z Kaukazu w latach 50. XX w., początkowo miała stanowić pokarm dla bydła. W tym celu rozpoczęto jej uprawę na dużą skalę, czego dość szybko zaniechano. Niestety ślady tego procesu są widoczne na naszych ziemiach do dziś i to w coraz bardziej rozpowszechnionej formie. Barszcz Sosnowskiego jest bardzo odporną rośliną, która rozsiewa się samoczynnie. Dlatego zasiedla wiele środowisk, a jej parzące i wywołujące alergię właściwości przyczyniają się do zmniejszenia bioróżnorodności w miejscach występowania rośliny. Jest groźna dla fauny i flory, ale również dla człowieka. Poprzez bezpośredni kontakt ze skórą, a następnie ze słońcem, przyczynia się do powstania poparzeń II i III stopnia, które w najgorszym wypadku mogą spowodować śmierć.
Dlatego tak ważne jest umiejętne rozpoznawanie chwasta. Charakteryzuje się dużymi blaszkowatymi liśćmi o ostrym zakończeniu. W czerwcu i lipcu góruje nad łąkowymi roślinami, ponieważ osiąga do 4 m wysokości, jednak wiosną rozpoznanie go jest nieco trudniejsze. Można wówczas zwrócić uwagę na łodygę, która ma na dole fioletowe plamy. Z kolei latem – mimo dużego rozmiaru – roślinę można pomylić z łopianem. Dlatego najlepiej nauczyć się rozróżniać kwiaty, które będą tworzyć jedynie uwypuklenie, a nie kulę jak w przypadku zioła. Gdy okaże się, że napotkany przez nas chwast jest choć trochę podobny do powyższego opisu, należy upewnić się czy może to być Barszcz Sosnowskiego, a następnie zadzwonić po straż miejską lub jeśli w miejscowości jej nie ma, zgłosić sprawę na policję. Służby powinny przyjechać we wskazane miejsce i zabezpieczyć teren tak, by nikt się do niego nie zbliżał. Niestety całkiem możliwe, że na tym zakończy się cała interwencja. Ze względu na występowanie wielu nasion i wysoką odporność, roślinę bardzo trudno zniszczyć. Jest to długotrwały proces, wymagający regularnego, wieloletniego powtarzania i często jednoczesnego zastosowania wielu metod niszczenia chwasta. Walka z Barszczem Sosnowskiego jest bardzo kosztowna i niechętnie dofinansowywana.
Metody niszczenia chwasta opierają się głównie na stosowaniu środków chemicznych. Zwykle opryskuje się rośliny i teren wokół nich, by zapobiec ewentualnemu wzrastaniu rozprzestrzenionych nasion, jednak czasem jest to niemożliwe. Przy zbiornikach wodnych i innych strefach uniemożliwiających zwalczanie chwastów opisaną metodą, stosuje się wstrzykiwanie substancji niszczących bezpośrednio w łodygę.
Nie należy próbować samodzielnie niszczyć Barszczu Sosnowskiego. Warto pamiętać o przypadkach, które miały śmiertelne skutki i zachować szczególną ostrożność podczas rodzinnych wycieczek na łono natury, chroniąc przede wszystkim najbardziej podatne na groźne właściwości rośliny, dzieci.
Udostępnij: